понедельник, 9 декабря 2013 г.

КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
проведеного  Коротковою Анною Олександрівною
у 6-б класі, 11.11.13
Тема. «Загадковопрекрасна і славна давнина України»     
Мета:  запропонованими завданнями виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; роз­вивати увагу, спритність, рішучість, кмітливість, вміння за­стосовувати набуті знання під час виконання практичних завдань; формувати кругозір, світогляд; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пошану до творчої діяльності, пунктуальність, навички раціонального використовування навчального часу.

Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.

              Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за те­мою у 3-х варіантах.

Підручник.












I. Організаційний момент
II. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
III. Пояснення вчителем питань, які стосуються порядку проведення контрольної роботи
IV. Хід контрольної роботи
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
  









Етап,
метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I. Організаційний момент.


Привітання з учнями.
Перевірка готовності учнів до уроку.
(Наявність підручника, зошита, щоденника на парті ).


II. Оголошення теми, мети уроку.


Підготовка до контрольної роботи


Фронтальна бесіда







Сьогодні в нас контрольна робота з літератури. Спочатку ми пригадаємо те що ви вивчали, а потім перейдемо до написання тесту.

Вчитель зачитує питання, учні усно дають відповіді.
Щоб задобрити своїх богів, люди виконували різні дії — обряди, які супроводжувалися піснями.
- Як називаються такі пісні?
-  Пісні яких циклів вам відомі?

- Які пісні належать до обрядових пісень літнього циклу?  



- Група віршованих рядків, об'єднаних змістом і порядком римування, який повторюється у творі називається?

- Як потрапив на Руську землю половецький син у поемі  М. Вороного «Єв­шан-зілля»?
- В якому місті перебував ханський син, потрапивши у полон?
- Що допомогло юнаку згадати про рідні половецькі степи?
- Кого згадував юнак у творі М. Вороного «Євшан-зілля» після того, як він понюхав степову рослину?
- Висловлення з твору «...рідний степ — широкий, вільний» вважається наступним художнім засобом:
- Наприкінці твору М. Вороний звертається  до кого?
- Де , у творі «Тарасова ніч» сидить і грає кобзар?
- Про що співав, граючи, кобзар?

- Твір «Тарасова ніч» має таку назву:

- Журба України порівнюється:
- Художній засіб, який автор використав у
 назві «Зажурилась Україна», називається:
- Про якого борця за народні інтереси не згадується у творі?
- Гетьман, звертаючись до козаків, називає їх:
- Від чого заплаче козак?






Учні відповідають на поставлені питання.



- Обрядовими.
- Літній та зимовий.

- До літнього циклу належать русальні, купальські та жниварські пісні.


- Строфою.



- Він був полонений князем.


- у Києві

- відчуття пахощів євшан-зілля.

- батька


- епітетом


- України

- на розпутті

- про те, як козаки билися з москалями, ордою, ляхами.
- повстанські події, очолені гетьманом Тарасом Трясилом.
- з малою дитиною
- метафорою
І. Богун


- братами.

- бо згадає Гетьманщину




Учні переслуховують інструктаж щодо виконання контрольної роботи

III. Пояснення вчителем питань, які стосуються порядку проведення контрольної роботи







Вчитель роздає кожному варіанту своє завдання. Пояснює, що аркуш з контрольною роботою порібно підписати у правому куті. Та пояснює систему оцінювання.
Початковий рівень: 1 бал за праильну відповідь. (3)
Середній рівень: 1 бал за праильну відповідь. (6)
Високий рівень:  3 бала за правильну відповідь. (3)

IV. Хід контрольної роботи




IV. Підсумок уроку


V. Домашнє завдання

Вчитель контролює тишу під час виконання контрольної роботи. Як що в учнях зявляються питання, вчитель на них відповідає.  


Вчитель збирає тести, перевіряє, щоб вони були підписані, та оголошує д/з.


Підготувати міні-доповідь «Дитинство Лесі Українки», прочитати поезію «Мрії».











Учні записують д/з у щоденник















________________________
I варіант


Початковий рівень

1. Історична подія — перемога козаків над військом польської шляхти у 1630 році під Переяславом була покладена в основу твору:
а) Т. Шевченка «Тарасова ніч»; б) Т. Шевченка «Іван Підкова»;
в) П. Чубинського «Ще не вмерла Україна»;
г) М. Вороного «Євшан-зілля».
2. В якій пісні дівча, йдучи до села, несло червоний мак?
а) «Ой біжить, біжить мала дівчина»; б) «Ой вінку, мій вінку»;
в) «На долині туман»;
г) «У ржі на межі».
3. Поема як літературний жанр — це твір:
а) великий віршований твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей;
б) написаний у формі звертання однієї людини до інших;
в) в основі сюжету якого лежить гострий непримиренний життєвий конфлікт, який здебільшого закінчується смертю героя;
г) фольклорного походження на легендарну чи історичну тему.

Середній рівень

4. Про що мріяв козак у творі Т. Г. Шевченка «Думка»?
5. Назвіть відомі вам пісні календарно-обрядової поезії весняного циклу.
6. Яка роль книжки в житті людини?
Достатній рівень
Виконайте одне із завдань:
7. Що, на ваш погляд, зумовило популярність стрілецьких пісень? Власну думку вмотивуйте, посилаючись на відомі вам пісенні твори.
  8. Обґрунтуйте призначення і популярність пісень календарно-обрядової пое-зії літнього циклу. Відповідаючи, звертайтеся до вже відомих вам пісень.
9. Що поєднує народну легенду про дівчину-Україну, яку Господь наді­лив піснею, з «Молитвою» О. Кониського? Вмотивуйте. Висловлюю­чись, наведіть приклади з цих творів.

Високий рівень

Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
10. Пісня в нашій родині.
11. Щастя можна знайти тільки на рідній землі (за поемою М. Вороного «Євшан-зілля»).
12. Славне минуле Вітчизни у творчості Т. Шевченка («Іван Підкова», «Та­расова ніч»).
13. Чарівність календарно-обрядової поезії зимового циклу.






________________________
ІІваріант

Початковий рівень

1. Гетьман Трясило — головний герой твору:
а) Т. Шевченка «Думка»; б) Т. Шевченка «Тарасова ніч»;
в) М. Вороного «Євшан-зілля»;
г) С. Чарнецького «Ой у лузі червона калина похилилася».
2. Пісня «Маяло житечко, маяло» належить:
а) до літературних; б) жниварських; в) русальних; г) веснянок.
3. Урочиста, похвальна пісня, в якій возвеличується якесь явище, особа, подія називається:
а) історичною; б) стрілецькою; в) гімном; г) народною.

Середній рівень

4 Чого бажала мати своїй дитині, співаючи їй колиску?
5. Назвіть відомі вам пісні календарно-обрядової поезії літнього циклу.
6. У чому головна думка стрілецької пісні «Ой у лузі червона калина по­хилилася» С. Чарнецького і Г. Труха?
Достатній рівень
Виконайте одне із завдань.
7. Вмотивуйте, чому на Русі любили й цінували книгу. Особисту думку підтвердіть переконливими прикладами.
  8. Доведіть, що сила слова колядок і щедрівок сприяє добробуту родин українців. Відповідаючи, наведіть приклади з відомих вам календар­но-обрядових пісень зимового циклу.
9. Прослідкуйте, як у поемі Т. Шевченка «Тарасова ніч» через осмислення історичної долі України автор нагадує нам про необхідність пам’ятати видатних її синів, борців за волю, щастя і незалежність рідного краю.

Високий рівень

Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
10. Моя улюблена пісня.
11. Ідея любові до рідного народу, до батьківщини у творі М. Вороного «Євшан-зілля».
12. Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра... (за творчістю Т. Шев­ченка).
13. Цікавість календарно-обрядової поезії весняного циклу.








________________________

ІІІваріант

Початковий рівень

1. Легенда з Іпатіївського літопису була основою для написання твору:
а) «Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею»;
б) М. Вороного «Євшан-зілля»; в) Т. Шевченка «Думка»;
г) О. Кониського «Молитва».
2. До пісень календарно-обрядової поезії зимового циклу належить:
а) «Кривий танець»; б) «Ой біжить, біжить мала дівчина»;
в) «Ой хто, хто Миколая любить»;
г) «Ой кувала зозуленька».
3. Повторення групи слів одного чи кількох віршованих рядків напри­кінці строфи чи строф називається:
а) анафорою; б) рефреном; в) метафорою; г) епітетом.

Середній рівень

4. Як найулюбленіша дитина половецького хана потрапила до князя Во­лодимира?
5. Назвіть відомі вам пісні календарно-обрядової поезії зимового циклу.
6. Для чого люди звернулися до Бога? (О. Кониський «Молитва»)

Достатній рівень

Виконайте одне із завдань:
7. Доведіть, що веснянки — пісні молодості і краси.
8. Поміркуйте, чому пісня П. Чубинського «Ще не вмерла Україна» ста­ла гімном українців. Особисту думку обґрунтуйте.
9. Доведіть на прикладі твору Т. Шевченка «Іван Підкова», що через зо­браження минулого українці краще розуміють сучасне.

Високий рівень

Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
10. Пісня — найцінніший скарб українців.
11. Краще в ріднім краї милім
Полягти кістьми, сконати,
Ніж в землі чужій, ворожій,
В славі й шані пробувати!
(за твором М. Вороного «Євшан-зілля»).
12. Образ народного співця, його роль у житті українців часів Шевченка («Тарасова ніч»).
13. Найулюбленіші поезії календарно-обрядової поезії літнього циклу.


Комментариев нет:

Отправить комментарий