понедельник, 9 декабря 2013 г.

КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
проведеного  Коротковою Анною Олександрівною
у 6-б класі, 11.11.13
Тема. Узагальнення і систематизація вивченного про іменник.
Культурознавча тема.
(соціокультурна)
Мета:  узагальнити й систематизуваті набутті учнями знання про іменник як частину мови; сприяти виробленню навичок морфологічного розбіру іменника; формувати загально-пізнавальні вміння;

-          розвивати пам’ять, логічне і критичне мислення учнів;
-          виховувати наполеглевість у навчанні.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
Цілі уроку:
-          Учні повинні засвоїти тему «Іменник як частина мови»; закріпити вміння та навички.
-          Учні повинні вміти : вільно орієнтуватись в мовному матеріалі.

Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.

Підручник. Українська мова 6 клас / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освiта, 2005. – С. 114-116
























Етап,
метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів

I. Організаційний момент.


Перевірка домашнього завдання

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

бліцопитування


































































Спостереження над мовним матеріаолом.










ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

«Гра місткий кошик»





Работа з підручником.



ІV. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.




Самостійна робота
Тест.




. Повідомлення  домашнього завдання



VІІ Підсумки уроку. 


«мікрофон»
Перевірка готовності учнів до уроку.
(Наявність підручника, зошита, щоденника на парті ).


Вчитель перевіряє наявність д/з у зошитах.

- Яка частина мови називається іменником?





- Якими граматичними ознаками характерізується іменник?
- Яким членом речення він може бути?


- На які 2 великі группи поділяються іменники?

- Що означають власні та загальні назви іменників?


- Що означають збірні іменники?



- Які іменники належать до групи істот, неістот?

- Скільки родів іменників існує в укр. мові?
- Що таке іменник спільного роду?
- Які іменники вживаються тільки в однині, а які тільки в множині?



- Скільки відмін в укр. мові?
- Які іменники належать до 1ої, 2-ої, 3-ої, 4-ої відміни?

























- Яким способом творяться іменники?





Прочитайте текст, визначте цого основну думку, придумайте заголовок. Якою є синтаксична роль іменників?
Додаток 1








На аркуші паперу учні малюють кошик, на якому записують терміни, поняття з теми «іменник». Через 4 хвилини один з учнів зачитує слова, інші викреслюють назви, що повторюються в їх записах. У переможця кошик наймісткіший.




Викононня вправ №241 № 242



Опрацювання схеми. Додаток 2.
Розбір іменників за схемою.

Київ, діти, камінець, прадід, кохання, нещастя, палицею, другові, лоша.


Виконання тесту. Додаток 3.











Що такє початкова форма іменника?
Які ознаки іменника є постійними?
Яку синтаксичну роль виконує іменник у реченні найчастіше?









- Іме́нник - самостійна частина мови, що має значення предметності, вираженої у формах роду, числа і відмінка, відповідає на питання хто? або що?.



- Рід, число, відмінок.
- У реченні іменник може виконувати функції підмета, додатка, іменної частини присудка,неузгодженого

- группа істот, группа неістот.


- хлопець, газета, простір, час, 

- Іменники, які позначають сукупність однакових або подібних предметів, що сприймаються як ціле, називаються  збірними.

До назв істот належать іменники, що називають людей, тварин, міф. істот.

4



- сміливість, гордість, боротьба, сніг, пісок, Полтава, Дніпро, Земля, 
- Альпи, Афіни, сутінки, будні, канікули, гроші, шахи.

4

І- До цієї відміни належать іменники жіночого, чоловічого і спільного роду, що в називному відмінку однини мають закінчення -а, -я; хмара, мова, суша, рілля, надія.
ІІ. а) іменники чоловічого роду без закінчення (з основою на приголосний) і з закінченням -о в називному відмінку однини: рік, голуб, поріг, в'яз. б) іменники середнього роду з закінченнями -о, -є, -я ,-е в називному відмінку однини: плече, водоймище, пекло, чорнило, лігво, лукавство, дівчатко, поголів'я, терпіння.
ІІІ. До третьої відміни належать іменники жіночого роду з нульовим закінченням: паморозь, сув'язь, глибочінь, зелень, подорож, нехворощ, розкіш, глуш.
ІV Іменники середнього роду, що в називному відмінку однини мають закінчення -а (-я),а при відмінюванні з'являються суфікси -ат-, -ят-, -єн: ведмежа, небожа, княжа, кача, шпача, собача, вовча, зайча, курча, дитинча, дівча, лоша.
суфіксальний; префіксальний; префіксально - суфіксальний; безафіксний; складання основ і слів.










                     


















Учні виконують вправи.























Н.в.

Рід, число.

Підмет, означення, обставина.


















Додаток №1

Прочитайте текст, визначте цого основну думку, придумайте заголовок. Якою є синтаксична роль іменників?

Людина стала людиною, коли почула шелест листяі пісню коника, дзюрчання весняного  струмка і дзвін срібних дзвіночків жайворонка в бездонному літньому небі, шелест сніжинок і завивання завірюхи за вікном, ласкавий плескіт хвилі й урочисту тишу ночі- почулаі, затамувавши подих, слухає сотні і тисячі рокув чудову музику життя.Умій і ти слухати цю музику, умій милуватися красаю. (ЗА В Сухомлинським)



Додаток №2

СХЕМА РОЗБОРУ ІМЕННИКА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ
  1. Аналізований іменник.
  2. Початкова форма (Н.в. однини)
  3. Власна чи загальна назва.
  4. Назва істоти чи неістоти
  5. Рід.
  6. Число
  7. Відмінок.
  8. Відміна і група.
  9. Спосіб творення.
  10. Синтаксична роль.

























Додаток №3

1. Усі іменники є назвами істот у рядку:
 А кінь, людина, птах, стіл;
 Б горобець, лісовик, біс, покійник;
 В дуб, береза, осина, овес;

7. Усі іменники належать до ІІ відміни у рядку:
А лиман, вірш, тінь, сім
Б стіл, коваль, мати ,велетень;
В окунь мороз, товариш, дощ.

2. Усі іменники є власними назвами в рядку:
А Карпати, Дніпро, Марс, Венера;
Б склянка, колесо, ручка, пенал;
В гори, ріки, озера, моря.

8. Усі іменники належать до ІІІ відміни у рядку:
А річ, сіль, повість, мати;
Б тінь, ніч, степ, піч;
В любов, кохання, подорож, зустріч.

3. Усі іменники чоловічого роду в рядку:
А сирота, бродяга, листоноша, гість;
Б товариш, підручник, трактор, форма;
В учитель, лікар, півень, ректор.

9. Усі іменники належать до VІ відміни у рядку:
А хлопя, хлопець, лоша, ягня;
Б теля, курча, імя, племя;
В

4. Усі іменники вживаються в множині в рядку:
А будинки, моря, порти, цвяхи;
Б ножиці, обценьки, дрова, харчі;
В селяни, діти, фабрики заводи.

10. Усі іменники з невідмінюванними в рядку:
А кашне, пенсне, турне, реноме;
Б какаду, гару, меню, пальто;
В депо, сальто, радіо, ясла.

5. Усі іменники вжито в орудному відмінку в рядку:
А гуртком, фарбами, стрілою, другові;
Б лугом, весною, козаком, товарищу;
В палицею, плугом. словом, піснею.
11. Усі іменники утворені суфіксальним способом у ряядку:
А ягня, обгін, пучечок, бережечок;
Б дідок, димок, втеча, злюка;
В камінець, вчинок, свічечка, річечка.

6.  Усі іменники належать до І відміни у рядку:
А бригада, земля, надія, палата;
Б робітник, селянин, степ, край;
В кінь, лікар, вікно.

12. Усі іменники утворені префіксальним способом у ряядку:
А наказ, подія, подвіря, узлісся;
Б подрож, нероба, міжгіря, правнук;
В прадід, безлад, нещастя, праліс.



Комментариев нет:

Отправить комментарий