суббота, 21 декабря 2013 г.



Самоаналіз уроку української мови,
проведеного Коротковою Анною Олександрівною

28.11 2012 року у 6-Б класі  гімназія8

Груповий керівник                  Бродська  Ростислава Володимирівна
Керівник від бази практики   Остапова Олена Леонтіївна

          Тема: «Якісні, відносні та присвійні прикметники».
Соціокультурна тема: «Скарбниці минулого».

Відповідно до календарно-тематичного планування на вивчення теми «Прикметник» відводиться 12 години + РМ6=18годин. На наступних уроках робота буде спрямовуватися на подальше знайомство із якісними, відносними і присвійними прикметниками, та ступенями їх порівняння.
Навчальною програмою передбачено, що у результаті вивчення теми учні повинні усвыдомити загальне значення, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; знаходити прикметник; розрізняти якісні, відносні, присвійні прикметники; визначати граматичні ознаки прикметника; писати правильно прикметники з вивченими орфограмами; розрізняти способи творення; розрізняти прикметники за ступенями порівняння; відмінювання твердої і мякої груп прикметників; написання призвіщ прикметникової форми;правильно писати не з прикметниками; розрізняти у написанні Н або НН у прикметниках; правильне написання складних прикметників; написання найуживаніших суфіксів прикметників.
            Метою уроку було: ознайомити шестикласників із групами прикметників за значенням - якісними, відносними, присвійними;фор­мувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники пояснювати причини переходу прикметни­ків з однієї групи в іншу; удосконалювати вміння, доречно вживати прикметники різних груп за значенням в усному та
писемному мовленні.
Вибір типу та структури уроку зумовлені метою та завданнями уроку: урок вивчення нового матеріалу, складався із семи логічно взаємозв`язаних етапів: 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(3 хвилини)
ІІ. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
(5 хвилини)
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
(16хвилин)
ІV. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАКРІПЛЕННИХ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК
(10 хвилин)
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ
(5 хвилин)
VI. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
(2-3 хвилин)
VІІ. ОЦІНЮВАННЯ
(1хвилина)

Етапи  роботи визначено із врахуванням  психологічних закономірностей засвоєння знань. При плануванні та проведенні уроку було дотримано основних загальнодидактичних вимог:   врахування реальних навчальних можливостей класу, їхнього розвитку, психологічних особливостей.
Використані методи та прийоми  сприяли засвоєнню матеріалу та допомогали усвідомленню нових знань.
Основними формами роботи на уроці вивчення нового матеріалу були фронтальна і самостійна.
 Слово вчителя допомогло налаштувати учнів на роботу. Під час перевірки домашнього завдання повторили правила про прикметник. Сприйняття та засвоєння матеріалу відбулося за опрацюванням теоретичного матеріалу, закріплення вивченого відбулося за допомогою методу вправ.
На уроці використовувались такі методи та прийоми: гра ланцюжок, розподільний диктант, вибірковий диктант, опрацювання теоретичного матеріалу, метод тренувальних вправ та рефлексії.




«Узгоджено»           Підпис ПІП

________________/__________

20 листопада 2013

ПЛАН- КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Проведенного : Коротковою Анною Олександрівною


Тема: «Якісні, відносні та присвійні прикметники»
Соціокультурна тема: «Загадки цивілізації».

Урок проведено  20 листопада 2013 року у 6-Б класі 

Мета:                
   ознайомити шестикласників із групами прикметників за значенням -
якісними, відносними, присвійними;фор­мувати вміння розрізняти якісні,
відносні та присвійні прикметники пояснювати причини переходу
прикметни­ків з однієї групи в іншу; удосконалювати вміння, доречно
вживати прикметники різних груп за значенням в усному та писемному
мовленні;


Обладнання: записи на дошці
Дидактичний матеріал: роздавальний матеріал (схеми)
Підручник: Українська мова 6 клас / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освiта, 2005. – С. 114-116
План-конспект уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(       3 хвилини)

ІІ. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

(2 хвилини)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ

(2 хвилини)
Робота з текстом
(10 хвилин)

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
(8хвилин)

V. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
(12 хвилин)
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ
(5 хвилин)

VII. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

(2-3 хвилин)

VІІІ. ОЦІНЮВАННЯ
(                 (1хвилина)






































ХІД УРОКУ

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

·    Привітання (Слово вчителя)












– Доброго дня (ранку) учні!
Ø  Рада усіх Вас бачити. Давайте зосередимо увагу на нашому уроці, тому що він вже почався!
Сподіваюсь, що всі будуть активні, уважні та старанні. Сідайте, будь ласка.





ІІ. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

Добре, на минулому уроці ми з вами пригадували відомості про прикметник. Які вам вже відомі, та вивчали нові.

Актуалізація 
Прийом незакінчене речення
- Пригадайте, яку частину мови ви вивчали на минулому уроці?
- Яка частина мови називається прикметником?
- Назвіть граматичні ознаки прикметника
- Яка синтаксична роль прикметників?
- Дайте повну відповідь про прикметник як частину мови, за карткою створенною на минулому уроці. (Додаток 1)

- рід, число, відмінок.
- Прикметник у речені виконує роль означення.
Прикметник як самостійна частина мови виражає ознаку предмета або явища. Змінюється за відминками, родами і числами. Відповидає на питання Який? Яка? Якє? У реченні виконує роль означення.





Запис у зошит

Ø   Запишемо у зошит число,класна робота, пропускаємо рядок для нашої теми

Двадцяте листопада
Класна робота


Вибірковий диктант

А тепер практично перевіримо, як ви вмієте знаходити прикметники. Вам треба в рядочок через кому записати прикметники. Єва і Толік виходьте до дошки. Я буду зачитувати слова, а вам потрібно буде вібрати з них прикметники.

Осінь, жовтий, ввечері, осінній, Оленчине, я, жіночий, місто, вчителева, ходити, легкий, солодкий, прикрашати, шкільний, півників, чотири, український, біля, сестрина, і, великий.

Перевірка диктанту (взаємоперевірка). Перевірте за записом на дошці. Скільки правильних відповідей, стільки балів ви отримуєте за цей вид роботи. Оцінку поставте у картку для самооцінки.











жовтий, осінній, Оленчине, жіночий, вчителева, легкий, солодкий, шкільний, півників, український, сестрина, великий.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Усвідомлення нового навчального матеріалу.

А тепер давайте знайдемо у диктанті слова, які пов’язані з осінню. (Жовтий, осінній).
Умовно поділимо зошит на 3 частини і записали ці слова у 2 частини.
- На яке питання відповідає слово жовтий?
- Що може бути жовтим?
- Що означає слово «жовтий»?
 - Подивіться, якого кольору цей листочок?  А цей ?
Тож дивіться, ознака кольору може бути в більшій чи меншій мірі.
- Який цей листочок?
- А цей?
- Який цей листочок за розміром?
-А цей по відношенню до першого?
Ознака за розміром теж може бути в більшій чи меншій мірі.


Прикметники, ознака яких може бути в більшій чи меншій мірі називаються якісними.






Ж о в т и й  
 о с і н н і й 

- Який?
-  Папір, лист…
- Колір
- Жовтий, жовтіший.




- Зелений
- Зеленіший
- Маленький
- Більший?





Запис у зошиті під час пояснення:



           Ж о в т и й
                 
                  Який?


лист          папір        олівець
                                
    означає колір, розмір…


                         якісний



- На яке питання відповідає слово «осінній»?
-  - Що може бути осіннім?
- А відношення до чого означає слово «осінній»?
- Це листочок з якого дерева?
- А листочок який тоді?
- Відношення до чого означає слово «кленовий»?
- Давайте пригадаємо, клен є символом якої країни?
- Символ який буде?
- Відношення до чого означає слово «канадський»?
- А який же український символ є?
- А відношення до чого означає слово «український»?
Продовжіть речення: « Прикметники, які означають відношення до …(пори року, порід дерев, національності…) називаються відносними.


- Який?.
- Сад, дощ, день.
- До пори року?.

- З клену.
- Кленовий.
- До породи дерев


- Канади
- Канадський
- До країни


- Калина
- До національності

Запис у зошиті під час пояснення:
              О с і н н і й
                 
                  Який?


  сад          дощ         день
                               
відношення до пори року.
 

                       відносний













                            
















Оголошення теми та мети уроку.


- А який прикметник  із вашого диктанта утворено від іменника власної назви?
Запишемо його в 3 частинку.
- На яке питання відповідає слово «Оленчине»?
- А що може бути Оленчиним?
- Приналежність кому означає це слово?
- Прикметник лисяча означає кому приналежність?

Прикметники, які означають приналежність особі або тварині називаються присвійними.








Зробіть висновок: на які розряди поділяються прикметники.



- Оленчине

Жовтий        осінній       Оленчине
- Чиє?

- Взуття, пальто, зошит, шапка
- Людині.
- Лисиці


Запис у зошиті під час пояснення:
             О л е н ч е н е
                 
                Чий?

взуття   пальто щоденник
означає приналежність особі чи тварині


присвійний

Прикметники поділяються  на якісні відносні та присвійні.


- Так про що буде йти мова на уроці?
- Якою буде мета уроку?

- Про розряди прикметників.
- Ми повинні засвоїти, які прикметники називаються якісними, відносними, присвійними. Навчитися їх розпізнавати.


V. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
Робота в парах з алгоритмом. (Алгоритм у додатку до уроку).

- Зараз попрацюємо в парах за алгоритмом і визначимо розряди запропонованих прикметників:  солодкий, широкий, чистий, осінні, дерев’яний, дитячі, завтрашні, Шевченкова, лисяча, матина, батькові.

- солодкий, широкий, чистий – якісні.
- осінні, дерев’яний, дитячі, завтрашні – відносні.
Шевченкова, лисяча, матина, батькові – присвійні.

·      
Зробимо висновок.
- Що ж означають якісні прикметники? - А відносні?
- Присвійні що означають?

Ознака прикметників, що може бути в більшій чи меньшій мірі назваються якісними. Прикметники , що мають відношення до чогось назваються відносними.Присвійні прикметники означають приналежність.



Гра « Я – тобі, ти – мені» методом мікрофону.

- Я впевнена, що всі ви полюбляєте грати. Отже, ми пограємо в гру « Я – тобі, ти – мені» методом мікрофону. Я починаю гру: пропоную прикметник, треба визначити його розряд. Якщо учень визначає розряд правильно, то дається змога йому запропонувати своє слово для гри. Якщо гравець правильно визначає розряд і може дати відповідь на своє завдання, то він отримує 12 балів. Цю оцінку він заносить у картку для самооцінки за усну відповідь. Якщо відповідь на половину – 6 б., а якщо немає відповіді – 0б.
Слова для гри: заяча...

. - Заяча - це присвійний прикметник, який відноситься до зайця.


·        Пояснення вчителем
На дошці записані слова у 2 стовпчика. Вчитель ставить запитання до учнів:
- Які слова записаня у стовпчиках?
- Чим відрізняються слова у першому й другому стовпчиках?
В українській мові прикметники мають повну (відмінювану) і коротку (невідмінювану) форми.
Прикметники, які мають закінчення в усіх відмінках, називаються повними. Прикметники, які не мають закінчень, називаються короткими.

Зелений            зелен
Повний            повен
Срібний           срібен

У першому стовпчику  – є закінчення, у другому – немає.

·           Усна вправа
- Я пропоную вам іменник, а ви утворюєте усно прикметник повної чи короткої форми: голод, ніжність, дрібний, красний.
- голодний, ніжний, дрібен, красен.


Самостійна робота.

А Зараз ми попрацюємо самостійно.Візьміть свої картки. Вам потрібно утворити повну й коротку форму прикметників. Перевірка. (Один учень читає правильну відповідь, а всі інші роблять самоперевірку і самооцінку за критеріями , що на листочку,  і оцінку заносять до картки для самооцінки).
Критерії оцінювання
Записано 10 слів вірно – 9б
9 слів вірно – 8б.  8слів вірно – 7б.
7 слів вірно – 6б. 6 слів вірно – 5б.
5 слів вірно – 4б. 4 слів вірно – 3б.
3 слів вірно – 2б. 1-2 слова вірно – 1б.



VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ
Повторення теоретичних відомостей
Гра «Хто більше, хто краще»

Ø                Добре попрацювали, багато чого зробили, тепер згадаємо що ж ми робили на уроці.
У вас півхвилини, щоб пригадати, переглянути підручник і відповісти на питання «Що нового я дізнався на уроці?» У своїй відповіді намагайтеся розказати як можна більше.


Рефлексія
Ø  Підніміть руку кому, було важко?
Ø   – Який матеріал згадувався найважче?
Ø   Підніміть руку кому легко вдалося.
Ø  Давайте послухаємо….



VІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ



Запис у щоденниках

Запишіть у щоденники.
Перевірте один одного чи правильно ві записали ДЗ
-       
Вправа 250 +Параграф 18-19+ правила
VІІІ. ОЦІНЮВАННЯ(1 хвилина)

- Виставляємо оцінку за урок (середній бал за всі види робіт).











ДОДАТОК А



Зелений            зелен
Повний            повен
Срібний           срібен


Двадцять восьме листопада
Класна робота
Якісні, відносні та присвійні прикметники

жовтий, осінній, Оленчине, жіночий, вчителева, легкий, солодкий, шкільний, півників, український, сестрина, великий.

Оформлення дошки
Жирним позначено записи до початку уроку.
Курсивом – у процесі уроку.




























ДОДАТОК Б

Зразок сторінки учнівського зошита
Двадцять восьме листопада
Класна робота
Якісні, відносні та присвійні прикметники

Жовтий, осінній, Оленчине, жіночий, вчителева, легкий, солодкий, шкільний, півників, український, сестрина, великий.


    Ж о в т и й
                 
           Який?
 

лист       папір      олівець
                                
означає колір, розмір…


                якісний

         О с і н н і й
              
             Який?
 

сад          дощ         день
                               
відношення до пори року.


               відносний

          О л е н ч е н е
                 
           Чий?
 

взуття    пальто  щоденник
                               
означає приналежність особі чи тварині


     присвійний




      

голодний, ніжний, дрібен, красен.















ДОДАТОК 1


 

               



Блок-схема: альтернативный процесс: Прикметник як частина мови



































                                                                                                                          


ДОДАТОК 1


Алгоритм
визначення розряду прикметника
1.     Чи вказує прикметник на приналежність особі або тварині? ( Чи відповідає на питання чий?)



                 Так                                           Ні
 

                                               

Присвійний
 
                                              Розмірковуємо далі.

                                               2. Чи вказує на колір, смак., вагу, форму,
                                                       зовнішні та внутрішні властивості?


                            Так                            Ні


                                                             

Якісний
 
                          Розмірковуємо далі.

3.Чи виражають відношення
 до певного матеріалу, часу,
числа, особи, призначення,
                                                                                  національності?
                                              
               
                                                                                                   Так                                                         




Відносний
 



ДОДАТОК 1





Картка для самооцінки
Вибірковий диктант
Усна відповідь
Самостійна робота
Оцінка за урок
(сер. бал)









































ДОДАТОК 1







Картка для самостійної роботи
1.Форми якісних прикметників

                         повна                                                 коротка
здоров’я         __________________                       _____________________
срібло             __________________                        _____________________
слава               __________________                       _____________________
ніжність          __________________                       _____________________
радість            __________________                       _____________________